
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Järvi-Suomen kalatalousaluepäivä 8.2.2023 (etäkoulutus)
8.2.klo 9:00 am - 12:00 pm
Vapaa pääsyAika: 8.2.2023
Paikka: Etäkoulutus toteutetaan Teams -ohjelmalla
Ilmoittautuminen on päättynyt. Kokouslinkki on lähetetty ilmoittautujille maanantaina 6.2.2023. Mikäli ette ole saaneet linkkiä tai haluatte vielä osallistua koulutukseen, ottakaa yhteyttä heidi.moisio(at)ahven.net.
Järvi-Suomen kalatalousaluepäivän ohjelma (pdf)
8.45 Kokoustila avataan, virtuaaliaamukahvit
9.00 Tervetuloa – puheenjohtaja Vesa Karttunen, Kalatalouden Keskusliitto
9.00 Missä mennään käyttö- ja hoitosuunnitelmien kanssa? – Hannu Salo, ELY-keskus (20 min)
9.20 Mitä uutta tietoa kalatalousalueilla tarvittaisiin kalakantoihin ja kalastukseen liittyvien toimien suunnitteluun? – Tapio Keskinen, LUKE, nauhoite (30 min)
Kalatalousalueen kommenttipuheenvuoro – Tomi Ranta, Hämeen Kalatalouskeskus (10 min)
10.00 Osakaskuntien tehostamis- ja yhdistämistarpeet osana käyttö- ja hoitosuunnitelmia – Sami Kurenniemi, Pohjois-Savon Kalatalouskeskus (15 min)
Kommenttipuheenvuoro: ELY:n näkemys osakaskuntatoiminnan kehittämiseen khs-hyväksyjänä – Teemu Hentinen, ELY-keskus (5 min)
10.20 Tauko (10 min)
10.30 Lohikalojen luontainen elinkierto turvattava – Matti Viialainen (30 min)
11.00 Uhkaako vesihome istukkaitamme, entä luonnonkaloja? – Antti Nousiainen, LUKE (20 min)
11.20 Ajankohtaista lakiasiaa – Rasmus Åkerblom, Kalatalouden Keskusliitto (30 min)
11.50 Keskustelu päivän aiheista
12.15 Koulutuspäivän lopetus
———————————————
Järvi-Suomen kalatalousaluepäivä järjestetään etäkoulutuksena Teams-ohjelmistolla. Koulutuksen järjestävät Pohjois-Savon ELY-keskus ja Kalatalouden Keskusliitto. Koulutus on maksuton.
Koulutus on tarkoitettu Pohjois-Savon ELY-keskuksen alueella toimiville kalatalousalueille, kalatalouden yhteistyöryhmien jäsenille ja muille kalataloudesta kiinnostuneille. Pohjois-Savon ELY-keskus vastaa Järvi-Suomen kalatalousasioista Pohjois-Savon, Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan, Keski-Suomen, Pirkanmaan, Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen maakuntien alueilla.
Hanke on saanut rahoitusta kalastonhoitomaksuvaroista Pohjois-Savon ELY-keskukselta ja osallistuminen on ilmaista.
———————————————-